Pensiju fondi

Par pensiju fondiem vērts interesēties ne tikai pensionāriem. Tie ir divu veidu: slēgtie, kas paredzēti fondu dibinātāju darbiniekiem, un atklātie, par kuru dalībniekiem var kļūt jebkura privātpersona tieši vai ar darba devēja starpniecību. Izmantojot šo pakalpojumu, varat ne tikai saglabāt, bet arī vairot uzkrājumu vērtību ilgā laika termiņā.

Kas drīkst veidot pensiju fondus?

Tiesības veidot privātos fondus ir, piemēram, Latvijas komercbankām, taču arī ne visām. Atļauja dota tām bankām, kurām ir tiesības pieņemt fizisko personu noguldījumus, kā arī apdrošināšanas sabiedrībām, kurām ir tiesības uz dzīvības apdrošināšanu, kā arī juridiskajām personām.

Vai tas ir droši?

Jebkurā brīdī jūs varat iegūt pilnīgu pārskatu par fonda finansiālās darbības rezultātiem, turklāt jums ir tiesības pārskaitīt uzkrāto pensijas kapitālu uz citu pensiju fondu. Patīkami ir arī tas, ka gadījumā, ja iemaksas veicat jūs pats, jums ir tiesības saņemt likumdošanā paredzētos iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus.

Kā to izdarīt? Iesniedziet Valsts ieņēmumu dienestā ienākumu deklarāciju, kurā būs gada laikā pensiju fondā iemaksātās summas, un daļu naudas saņemsiet atpakaļ.

Kas vēl jāzina par pensiju fondu?

Pastāv dažādi riski, piemēram, der zināt, ka izvēlētais pensiju plāns nekādā veidā negarantē peļņu vai noteiktu ienesīguma līmeni. Arī tas, ka fonds reiz bijis ienesīgs, negarantē tādu pašu ienesīgumu nākotnē.

Vēl viens triks – salīdziniet pensiju plānu atskaitījumus, kas tiek maksāti komisijas maksu veidā pensiju fondam, līdzekļu pārvaldītājam un līdzekļu turētājam. Tie ir svarīgi sīkumi, kas būtu jāzina.

Vai tiešām šādi gūšu peļņu?

Fakts ir tāds: jo lielākas regulārās iemaksas pensiju fondā un jo augstāku ienesīgumu nodrošina līdzekļu pārvaldītājs, jo lielāka nauda jūs sagaidīs pensijas laikā. Riskantāki ir pensiju plāni ar aktīvu ieguldījumu stratēģiju, kas lielu daļu līdzekļu iegulda akcijās. Stabilāki ir konservatīvie pensiju plāni, kas iegulda galvenokārt obligācijās un banku depozītos – tādējādi procentu līmenis saglabāsies vienmērīgs.

Tuvojoties pensijai, izvēlēties vienmērīgu plānu, lai ilgtermiņā uzkrātais kapitāls vairs netiktu pakļauts straujām cenu svārstībām. Priekšlaicīgas nāves gadījumā šo naudu mantos jūsu mantinieki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *