3. pensiju līmenis

Daudzi Latvijas iedzīvotāji netic ilgtermiņu uzkrājumu iespējamībai, un nevar viņus vainot, jo pie mums naudas reformas ir visai bieži. Vai taisnība, ka par naudu šodien var iegādāties daudz vairāk nekā par to pašu naudu rīt? Vai tomēr ir vērts krāt nākotnei?

Kāda ir situācija valstī?

Runājot par 3. līmeni, tad par lielu daļu dalībnieku iemaksas veic darba devējs, un Latvijā ir tendence noņemt visu naudu uzreiz, tiklīdz persona sasniedz 55 gadus.  Iespējams, tas tādēļ, ka Latvijas iedzīvotājiem uzticība finanšu iestādēm ir mazinājusies un katrs domā, ka labāk naudu izņemt.

Ko var darīt pēc 55 gadiem ar pensiju 3. līmenī uzkrāto naudu?

Cilvēks

To var izņemt pilnībā vai arī izņemt daļēji, ar atlikušo naudas summu turpinot pelnīt papildu kapitālu vecumdienām. Vēl, ja vēlaties dozēt summu, varat saņemt noteiktu summu no uzkrātās summas katru mēnesi.

Protams, nekas jums neliedz turpināt veikt iemaksas līdz brīdim, kamēr reāli dosieties pensijā.

Ja izvēlaties pirmo variantu, jums vairs nav jāuztraucas par ekonomikas, finanšu un naudas tirgus svārstībām, kas var atstāt negatīvu ietekmi uz šī uzkrājuma vērtību. Tomēr jūs sevi pakļaujat riskam, ka vecumdienās var nākties iztikt bez papildu ienākumiem.

Kur ieguldīt vecumdienām vispār ir droši?

Protams, domas dalās – daļai gribas secināt, ka, ja vien pietiek fiskālās disciplīnas, tad drošākais veids tomēr naudu turēt termiņa depozītā, tā kā tas ir viskonservatīvākais ieguldījums (procenti pašlaik ir 1% gadā mīnus nodoklis).

Tomēr šī viedokļa pretinieki liek pretī, ka pareizāk būtu nevis ieguldīt termiņa depozītos, bet gan zemu izmaksu ieguldījumu fondos un apmēram atveidot 2. vai 3. pensiju līmeņa plānu sadalījumu starp akcijām. Šādi tiktu gūts līdzīgs, bet labāks ienesīgums, jo būtu mazākas komisijas maksas.

Vēl viena alternatīva pensiju fondiem, kura piedāvā jums iespēju izmantot nodokļu atlaides, ir uzkrājošā dzīvības apdrošināšana. Šajā gadījumā jums pietiek ar piecu gadu termiņu 25% IIN atmaksai no valsts, taču šis pakalpojums pats par sevi ir diezgan dārgs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *